Jogová terapia


Väčšina ľudí v dnešnom uponáhľanom svete hľadá v joge  zdravie, úľavu od bolesti a psychický odpočinok. Ozdravný mechanizmus však spočíva v prepojení dychu, pohybu a pozornosti. Keď si hlava už nerobí čo chce, regenerujú sa telesné funkcie a psychika.

Joga je vhodná pre ľudí, ktorí majú nejaký zdravotné obmedzenie a nemôžu športovať, ale aj pre zdravých ľudí, ktorí nemajú vzťah k športu alebo je joga doplnkom k inému intenzívnejšiemu kardio športu. Joga sa pre nich stáva terapiou a pomáha im v nachádzaní zdravia a získavaniu rovnováhy v nestabilnom svete.

Joga a jogová terapia sa často zamieňajú. Cvičenie jogy pôsobí ako terapia pre telo aj dušu. U žiadnej inej disciplíny nemôžeme povedať, že čím dlhšie ju robíme, tým sme zdravší, tým sa lepšie poznáme. Jogový prístup je to čo z jogového pohybu urobí jogu. Len cvičením ásan nemôžeme hovoriť o jogovej terapii.

V čom teda spočíva  jogová terapia?

  • vo vnímaní a rešpektovaní vlastných hraníc a v nenásilnosti v každom ohľade (k iným, ale aj sami k sebe),
  • v nesúťaživosti a neporovnávaní sa (obsah ásany je dôležitejší ako forma. Forma niečo síce prinesie, ale ak tam nie je práca s dychom a pozornosťou, ásana je „prázdna“),
  • v uskutočňovaní pohybu v súlade s dychom a vedením pozornosti,
  • v relaxácii, ktorá je nezanedbateľnou súčasťou jogy (zastavenie v ásane a doznenie v relaxácii nás dostáva hlbšie do svojho vnútra).

Schopnosť pozorovania, precítenia a poznania svojich hraníc prináša, aj pri obmedzenosti cvičiť veľké výsledky.

Jogový prístup spočíva v spolupôsobení jednotlivých častí Patandžaliho aštanga jogy, hranice sa pomaly posúvajú a ani si to neuvedomujeme. Zdravotný stav sa zlepšuje aj vďaka pozitívnemu pôsobeniu jogy na psychiku. Dokonca aj  západná medicína uznáva obrovský význam psychosomatického pôvodu vzniku chorôb. Korektne praktizovaná joga  s uvedomovaním si a ovplyvňovaním tela, dychu a mysle sa stáva terapiou či prevenciou.

Joga však nedokáže vyriešiť všetko a už vôbec nie na počkanie. Je aj o našej súdnosti, pokore a hlavne pravidelnosti. Joga je doplnok klasickej liečby, rekonvalescencie a prevencie. Človek sa naučí prevziať zodpovednosť za seba. Aj pri nevratných poškodeniach je joga prospešná na psychiku, hlavne prijatím choroby a môže pomôcť zmeniť celkový zdravotný ako aj psychický stav človeka.

Prostriedky jogovej terapie vyplývajú z 8-dielnej Pažandžaliho aštanga jogy:

  • 8-dielna cesta: Jama (Ahimsá, Satja, Astéja, Brahmačarja, Aparigraha), Nijama (Šauča, Santóša, Tapas, Svadhjája, Íšvarapranidhána), Ásana, Pránájáma, Pratjáhára, Dháraná, Dhjána, Samádhi;
  • šatkarmy – očistné techniky,
  • starostlivosť o zdravú výživu, spôsob života, masáže, používanie prírodných a éterických olejov, bylín a pod.

Morálne a etické princípy sa prepoja s týmito prostriedkami a pôsobia aj na jemnejších úrovniach. Telo môže naštartovať proces obnovy a uzdravovania na všetkých úrovniach.

Jogová terapia však nie je fyzioterapia alebo náhrada liečebného procesu. Zranenia, poškodenia či ochorenia patria do rúk odborníkov.

Autor: Silvia Bobocká

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *